Kończąc remont w naszym mieszkaniu chcemy tak zasłonić okna, aby wścibscy sąsiedzi nie zaglądali nam do środka. Dylematem naszym wtedy będzie co jest lepsze: zasłony czy rolety? Te dwie opcje mają szereg zalet ale także wad. Lecz najważniejszymi aspektami, które musimy wziąć pod uwagę to: estetyka i praktyczność.

Rolety

Rolety wewnętrzne są proste w użytkowaniu i łatwe w czyszczeniu (potrzebna będzie, tylko ściereczka i odrobina ciepłej wody z dodatkiem odpowiedniego detergentu). Rolety wydają się rozwiązaniem niezwykle praktycznym. Są też bardzo funkcjonalne, a my jako potencjalny użytkownik możemy wybrać różne ich rodzaje (z kasetką lub bez, odsuwane od dołu). W zależności od tego ile chcemy wpuścić światła w danym momencie. Możemy również zasłonić jedną lub więcej rolet, a nasze okna będą nadal ładnie wyglądać.

Rolety dobrze prezentują się jako samodzielny element aranżacji w oknie, wtedy możemy zrezygnować całkowicie z zasłon jak i z firanek, na których zbiera się spora ilość kurzu.

Następnym plusem w przypadku wyboru rolet jest to, że osłona okienna nie zajmuje dużo przestrzeni, dzięki czemu pomieszczenie wygląda bardziej przestronnie oraz wydaje się większe. Szeroka gama kolorystyczna oraz duży wybór materiałów z jakich produkuje się rolety, pozwoli na dobranie odpowiedniego modelu do naszego wnętrza.

Kolejną zaletą rolet jest ich prosty montaż oraz fakt, że możemy umieścić je w oknie, nie niszcząc jego stolarki. Jeżeli dodatkowo zdecydujemy się na zakup rolet w prowadnicach tzw. rolet w kasetach, które montowane są na dwa sposoby: klejąc lub przykręcając, to wówczas roleta nie kołysze się nawet na silnym wietrze.

Minusem w roletach jest to, że nie pasują do wnętrz w aranżacji klasycznej. Dodatkowo dużym minusem jest ich koszt (montaż) oraz (w przypadku okien uchylnych) konieczność założenia specjalnej szyny, aby roleta ściśle przylegała do ramy okna. Decydując się na konkretny kolor czy motyw musimy pamiętać, że będzie on nam towarzyszył przez długi czas.

Zasłony

Od zawsze zasłony były podstawowym elementem dekoracyjnym okien, również są bardzo funkcjonalne, ponieważ zapobiegają przenikaniu dużej ilości światła do pomieszczenia, a ich możliwości układania są ogromne. Idealnie pasują we wnętrza urządzonego w klasycznym stylu, jak również w nurcie nowoczesnym. Starannie uszyty i udrapowany kawałek kolorowej tkaniny w oknie, wygląda wyraźnie oraz bardzo elegancko.

Jednym plusem jest ogromny wachlarz rodzajów, kolorów i materiałów z jakich zasłony zostały wykonane. W przypadku gdy znudzi nam się stare wyposażenie lub gdy będziemy zmieniać wystrój pomieszczenia, z łatwością możemy je zamienić na inne (w przypadku rolet nie będzie to już tak prostą sprawą).

Minusem w tym wszystkim jest przede wszystkim to, że ta piękna skrojona tkanina w naszym oknie, to oczywiście ogromne siedlisko kurzu. Bezwzględnie na zawieszenie jej nie mogą sobie pozwolić osoby, które cierpią na alergię. Zasłony bywają bardzo nieszczelne. Nie są łatwe w czyszczeniu. Zasłony bawełniane możemy z łatwością wyprać, natomiast nie będzie to takie proste w zasłonach z aksamitu.

Koszyk

Zaloguj się

Stwórz konto
Back to Top