Doskonale wiemy, że każda roleta wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Pomijając kwestie estetyczne, regularne czyszczenie rolet pozwoli nam zachować właściwy stan użyteczności oraz bezawaryjną pracę przez lata.

Ze względu na swoją konstrukcje muszą one być czyszczone we właściwy sposób. Ze względu na zróżnicowane materiały, które różnie reagują na środki czyszczące jak również na wodę, warto wziąć pod uwagę wszystkie detergenty i zrobić wstępne rozpoznanie.

Rolety klasyczne: woda, detergent, a może odkurzacz?

W mieszkaniu należy czyścić roletę regularnie, nie możemy dopuścić do wyraźnego zabrudzenia. Wszystkie tradycyjne rolety, czyli wolnowiszące oraz kasetowe nie nadają się do prania na mokro. Nie jest wskazany demontaż tkaniny z tzw. rolki nawojowej, ponieważ do jej ponownego założenia wymagane są profesjonalne narzędzia.

Jednym ze sposobów na oczyszczenie tkaniny jest odkurzacz, który musimy ustawić na minimalną siłę ssącą z czystą końcówką.

Jeżeli dalej widoczne są zabrudzenia opcjonalnie możemy czyścić delikatnie wilgotną ściereczką. Musimy jednak pamiętać, aby czyścić ją bardzo ostrożnie, tak żeby nie powstały odbarwienia oraz zacieki. Gdy przetrzemy roletę powinna ona zostać rozwinięta do momentu całkowitego wyschnięcia, natomiast, jeżeli będziemy czyścić roletę w okresie jesienno–zimowym, kiedy temperatura jest niższa, proces wyschnięcia można przyspieszyć chłonną suchą szmatką z mikrofibry

Przy czyszczeniu rolety musimy również pamiętać, aby przecierając mechanizm robić to tak, aby woda nie wciekała się do wnętrza kasty zwijającej/mocującej.

Rolety rzymskie: wypierzesz w domu lub pralni chemicznej

Rolety rzymskie są łatwiejsze w pielęgnacji od kasetowych i wolnowiszących. Tkaniny wykonane do ich produkcji są znacznie odporniejsze, można je z powodzeniem prać w domu – wystarczy woda o temperaturze około 30°C. Możemy również oddać tkaninę do pralni chemicznej. Demontaż rolet rzymskich nie jest trudny, lecz musimy pamiętać, że wielokrotne pranie może z czasem spowodować utratę intensywności koloru.

Rolety plisowane: namocz w wodzie z detergentem – ale uważaj!

Rolety plisowane są prostsze w czyszczeniu z zabrudzeń. Materiał z profilem demontujemy z okna, a następnie czyścimy wilgotną gąbką lub ściereczką. Możemy również zanurzyć je w wodzie o max temperaturze 30 stopni z dodatkiem delikatnego płynu do prania. Należy jednak pamiętać, że nie możemy zanurzyć całej rolety z profilem, pierzemy tylko sam materiał. Plisa posiada elementy podklejane oraz sprężynki, które po namoczeniu mogą się odkleić lub zardzewieć jak również mogą się zepsuć. Po upraniu materiału spłukujemy pod bieżącą wodą i usuwamy nadmiar wody. Oczyszczoną roletę plisowaną montujemy w oknie i pozostawiamy złożoną do wyschnięcia.

Jak wyczyścić rolety okienne materiałowe?

Aby rolety były utrzymane w czystości trzeba, je regularnie czyścić. Systematyczne usuwanie kurzu zapobiega wnikaniu brudu w tkaninę. Regularne przecieranie suchą lub delikatną wilgotną szmatką mechanizmu lub kasety rolet utrzyma całą roletę w czystości. Dodatkowo sam materiał możemy odkurzyć najmniejszą siłą ssania ze specjalną końcówką w kształcie szczotki.

Jeżeli roleta jest mocno zabrudzona lub poplamiona, musimy wziąć wilgotną ścierkę lub gąbkę z delikatnym detergentem. Idealnie pasuje mydło lub płyn do naczyń. Należy jednak pamiętać o tym, że nie możemy pocierać rolet zbyt mocno, aby się nie odbarwiły lub nie powstały zacieki. Po wyczyszczeniu zabrudzeń czystą gąbką usuwamy resztę detergentów. Po wyczyszczeniu zabrudzeń musimy materiał zostawić rozwinięty do całkowitego wyschnięcia. Trzeba pamiętać, że rolet materiałowych nie możemy prać mechanicznie ani prasować!

Co należy wziąć jeszcze pod uwagę?

Do czyszczenia rolet najlepiej wybrać ściereczkę z mikrofibry, którą możemy stosować na sucho lub na mokro. Przed użyciem detergentu należy sprawdzić na materiale w niewidocznym miejscu czy tkanina się nie odbarwi. Najlepsza pora na czyszczenie rolet to pora słoneczna, ponieważ widać wtedy wszystkie plamki i zabrudzenia.

Koszyk

Zaloguj się

Stwórz konto
Back to Top