Zastanawiasz się nad zmianą w Twoich oknach? To idealny moment aby zastanowić się chwilkę nad opcjami, które mamy do wyboru. Czy żaluzje są jeszcze w modzie? Który system jest bardziej funkcjonalny, żaluzje czy rolety ?

Rolety jak również i żaluzje są idealnym wyborem dla regulacji stopnia nasłonecznienia pomieszczeń. Pozwalają skutecznie ograniczyć lub odciąć całkowicie dopływ światła i są proste w zamontowaniu. Lecz musimy pamiętać, że rolety sprawdzą się wszędzie, natomiast żaluzje nie.

Rolety a żaluzje – różnice

Żaluzje składają się niewielkich aluminiowych lub drewnianych  listewek, które dzięki mechanizmowi mogą się obracać wokół własnej osi pod kątem 180 stopni i umożliwiają w ten sposób pełną regulację nasłonecznienia wnętrza, możemy je również zatrzymać na dowolnej wysokości okna.

Rolety wykonane są najczęściej z tkaniny, a specjalna regulacja umożliwia zatrzymanie rolety na dowolnej wysokości.

Żaluzje posiadają system poziomych lameli, które są ustawiane przez użytkowania pod dowolnym kątem dzięki czemu mamy możliwość regulacji stopnia wpadania światła do pomieszczenia. Możemy, je również opuścić lub zasłonić na żądaną wysokość. Żaluzje wykonane z aluminium czy z tworzywa sztucznego dopasują się do surowych, minimalistycznych wnętrz. Jednym z  problemów w przypadku żaluzji jest jednak utrzymanie ich w czystości, ponieważ na każdym z lameli osadza się kurz i trudno jest go usunąć. Innym problemem jest to, że chcąc zaciemnić pomieszczenie musimy się zastanowić pod jakim katem i w którym kierunku ustawić lamele.

Rolety to tkanina, którą nawijamy na aluminiową rurkę i w zależności od potrzeb rozwijamy lub zwijamy na dowolną wysokość. Mamy dwa rodzaje rolet  tak zwaną roletą wolnowiszącą lub schowaną w kasecie dopasowanej do koloru ramy okna. Rolety są łatwe w obsłudze dzięki zastosowanemu uniwersalnemu mechanizmowi samohamującemu z łańcuszkiem operacyjnym. W przypadku rolet w kasecie dodatkowym atutem są dołączone prowadnice, które utrzymają materiał we właściwej pozycji i zakryją szczeliny między roletą a oknem. W naszej ofercie znajdą Państwo materiały przepuszczające światło, ale też podgumowane jak i zaciemniające w 100 %. Rolety są łatwe w utrzymaniu czystości, można je delikatnie odkurzyć lub przetrzeć wilgotną ściereczką.

Biorą pod uwagę podstawową funkcję osłon okiennych, tj. dostosowanie ilości wpadającego światła zdecydowanie wygrywają rolety. Są one również bardziej praktyczne.

Rolety czy żaluzje – podsumowanie

Mając powyższe na uwadze, odpowiedź na pytanie co jest lepsze: rolety czy żaluzje odpowiedź wydaje się oczywista. To rolety są zdecydowanie bardziej na czasie, spełniają różnorodne funkcje i dają szerokie możliwości wyboru. Sprawdzają się we wnętrzach w każdym stylu, ocieplając pomieszczenie, w którym zostaną zastosowane. Żaluzje zaś spełniają co prawda funkcję ochrony przed słońcem, ale nie dodają wnętrzu przytulności i ich dekoracyjność jest mocno dyskusyjna. W tym starciu wygrywają więc rolety, a żaluzje muszą się pogodzić z tym, że czas ich świetności już minął.

Koszyk

Zaloguj się

Stwórz konto
Back to Top